Ten blog nie jest już rozwijany. Wraz ze wszystkimi artykułami zostały przeniesiony pod adres wmroczkowski.pl

Czy chcesz przejść pod nowy adres?

środa, 25 lutego 2009

Ustawianie Notepad2 jako domyślnego edytora tekstu w Windows Vista

Na pewno wielu z was miało kontakt z następcą klasycznego notatnika o nazwie Notepad2. Jest to świetne narzędzie dla programistów ale nie tylko. W 100% przenośny, darmowy program do edycji tekstu, z kolorowaniem składni oraz wieloma innymi funkcjami ma jednak pewną wadę (o ile można to nazwać wadą). Mianowicie nie ma wersji instalacyjnej. To co możemy ściągnąć tutaj jest plikiem wykonywalnym, który wystarczy ściągnąć i Viola! Jednak czasem nie mamy czasu aby za każdym razem przez przypadek otwierać pliki w domyślnym notatniku, uruchamiać nasz ulubiony edytor, wczytywać do niego pliki i dopiero pracować. Na pewno lepiej mieć ustawiony ten edytor jako systemowo domyślny. Jednak jak tego dokonać w Viście, która chroni swoje pliki systemowe? Wystarczy zajrzeć do uprawnień.
Dla Visty pliki systemowe należą do wirtualnego użytkownika o nazwie TrustedInstaller. Zwyczajny administrator wbrew pozorom nie ma do nich praw. Nie może ich edytować ani usuwać. Jednak to my decydujemy co się będzie działo w naszym systemie i piekielnie chcemy podmienić Windowsowski notatnik naszym Notepadem2! Więc do dzieła:

1. Uruchamiamy Panel sterowania a w nim Konta użytkowników.Klikamy odnośnik Włącz lub wyłącz funkcję Kontrola konta użytkownika. Usuwamy zaznaczenie pola wyboru Użyj funkcji Kontrola konta użytkownika, aby pomóc w ochronie komputera. Ten punkt jest opcjonalnym ale robimy to z wygody. Dzięki temu nie będziemy musieli w następnych punktach za każdym razem klikać Kontynuuj.

2. Teraz otwieramy sobie dwa katalogi. \Windows oraz folder \Windows\System32. Wszystkie pozostałe etapy będziemy musieli wykonać w obydwóch katalogach.

3. Klikamy prawym przyciskiem myszy plik Notepad.exe i wybieramy Właściwości. Następnie klikamy w kartę Zabezpieczenia, klikamy Zaawansowane i przechodzimy do karty Właściciel. Teraz przycisk Edytuj. Zaznaczamy wiersz Administratorzy i OK.

4. Następnie klikamy ponownie prawym przyciskiem myszy plik Notepad.exe, a potem polecenie Właściwości i kartę Zabezpieczenia. Teraz klikamy Edytuj.

5. Zaznaczamy wiersz Administratorzy na liście Nazwy grupy lub użytkownika. Teraz zaznaczamy pole wyboru Zezwalaj w wierszu Pełna kontrola i OK.

6. Zamieniamy nazwę oryginalnego pliku Notepad.exe na Notepadx.exe. Kopiujemy plik Notepad2.exe do tego folderu i zamieniamy nazwę tego pliku na Notepad.exe.

Aby powrócić do poprzednich ustawień analogicznie wykonujemy ponownie krok 1.

Łatwe, szybkie i przyjemne. A ile radości daje możliwość domyślnego otwierania naszych plików w Notepad2 ;)

sobota, 14 lutego 2009

Podstawowe komendy edytora VI

Każdy kto od czasu do czasu posługuje się edytorem VI powinien znać kilka podstawowych komend, które wystarczą aby wykonać najważniejsze zadania. Oczywiście jeżeli, ktoś działa na nim bardziej "profesjonalnie" to powinien korzystać z manuala. W tym poście chcę przypomnieć użytkownikom tylko główne komendy.

Pisanie:

a /append/ pisanie znaków z prawej strony za kursorem

i /insert/ pisanie, począwszy od miejsca ustawienia kursora

Kasowanie:

x kasowanie znaku w miejscu ustawienia kursora

X kasowanie takie jak backspace (z lewej strony kursora)

dd usunięcie całej linii

D skasowanie tekstu od kursora do końca wiersza

dG usuń linie do samego końca zbioru

Zapisywanie:

ZZ zapisanie zbioru i wyjście z edytora

:wq zapisanie zbioru i wyjście z edytora

:q! Wyjście z vi bez zapisywania zbioru

Poruszanie się po zbiorze:

j przejście do następnej linii na dół

k przejście do następnej linii w górę

l przejście do następnego znaku w prawo

h przejście do poprzedniego znaku w lewo

1G skok na początek dokumentu

G skok na koniec dokumentu

poniedziałek, 9 lutego 2009

[PHP] Skrypt który wyświetla na stronie kto obchodzi dziś imieniny

Witam wszystkich po małej przerwie.

Dzisiaj zaczniemy od krótkiego i prostego skryptu który będzie ze strony www.calendar.sk/nameday-plplhor.php pobierał kto obchodzi dziś imieniny i wyświetlał na naszej stronie. Ponieważ dane pobierają się z innej strony, skrypt jest całkowicie bezobsługowy. Jedyny wymóg to serwer PHP na linuxie z zainstalowaną przeglądarką lynx która posłuży nam do odebrania kodu źródłowego strony. Następnie za pomocą prostego wyrażenia regularnego odnajdziemy imiona.