Ten blog nie jest już rozwijany. Wraz ze wszystkimi artykułami zostały przeniesiony pod adres wmroczkowski.pl

Czy chcesz przejść pod nowy adres?

niedziela, 6 lipca 2008

Postfix - podstawowa konfiguracja serwera poczty na Linuxie

No więc stało się. W ostanim poście pisałem na temat konfiguracji DenyHosta i okazało się, że bardzo dobrą sprawą byłoby gdybyśmy mieli skonfigurowany na naszym systmie serwer poczty. Wydaję mi się, że najlepszą alternatywą do zasłużonego i niezbyt bezpieczniego sendmaila jest postfix. Nie będe tu się rozpisywał na temat szczegółowej konfiguracji, jeżeli ktoś będzie chciał szczegołowo wejść w temat to na pewno znajdzie mnóstwo dokumentacji w internecie, polecam przejrzeć tą na stronie postfixa dokumentacja. Teraz po protsu zróbmy tak żeby postfix działał optymalnie konfigurując go pod "przeciętnego" użytkownika. Zaczynajmy!

1. Ten punkt jest opcjonalny - dla tych którzy mają zainstalowany starszy serwer poczty jakim jest sendmail. Przede wszystkim musimy go usunąć. Najpeirw sprawdzamy czy sendmail jest obecnie uruchomiony:
ps x
Jeżeli tak, to go wyłączamy:
/etc/init.d/sendmail stop
i usuwamy:
apt-get remove --purge sendmail
Jeżeli usunięcie w ten sposób jest niemożliwe należy usunąc sendmaila ręcznie. Robimy to następująco:
which sendmail
po czym zmieniamy nazwy wyświetlonych plików:
mv sendmail sendmail.OFF
Teraz zabieramy prawa temu plikowi:
chmod 700 sendmail.OFF

Następnie usuwamy go ze skryptów startowych. Zależnie od dystrybucji, wpis powinien znajdować się w /etc/rc.d/ lub w /etc/rc.d/init.d . Należy odnaleźć wywołanie sendmaila w którymś z plików rc.X o je usunąć lub zahashować (#). W jego miejsce wpisujesmy postfix start.

2. Przechodzimy do instalacji postfixa - najłatwiejszy sposób to:
apt-get install postfix
po czym uruchomi nam się podstawowa konfiguracja. W pierwszym oknie klikamy OK, następnie w General type of configuration wybieramy Internet Site. W następnym oknie zobaczymy Mail Name defaultowo przypisana jest tu nazwa hosta, więc tak możemy zostawić. Teraz możemy przejść do właściwej części konfiguracji.

3. Zabieramy się za konfigurację lokalną. Wszystkie pliki konfiguracyjne znajdują się w /etc/postfix/. Nie ma tego dużo - my skupimy się na pliku main.cf. Przydatne nam będzie polecenie, które wyświetla wszystkie ustawienia oraz zmienne postfixa - postconf. Sprobuj je wywołać samo, a następnie z parametrem np. myhostname.
Otwieramy plik konfiguracyjny postfixa:
nano /etc/postfix/main.cf
Odnajdujemy wpis myhostname i upewniamy się, że jest tam wpisana nazwa naszego hosta.
Dla ułatwienia wrzucę tutaj podstawowy plik konfiguracyjny, który powinien działać:
command_directory = /usr/sbin
mail_owner = postfix
mydomain = wpisujemy nazwę naszej domeny
myhostname = wpisujemy nazwę naszego hosta
myorigin = $mydomain
mydestination = $myhostname, localhost.$mydomain, mail.$mydomain, localhost, $mydomain
relayhost =
relay_domains = $mydestination
mynetworks = 127.0.0.0/8 192.168.1.1/24 Dzięki pierwszemu adresowi nasza poczta rozsyłana jest globalnie, drugi adres jest adresem naszej podsieci - przeważnie jest to także nasza brama, dzięki temu adresowi maile są wysyłane w Świat.
inet_interfaces = all
inet_protocols = ipv4

4. Zapisujemy plik, wpisujemy postfix reload i teraz już możemy wysyłać pocztę za pomocą polecenia mail.
Podstawową konfigurację mamy za sobą. Tak skonfigurowany serwer poczty nie jest chroniony w żaden sposób i może posłużyć za bramę dla spamerów. Jeżeli naszym dostawcą internetu TP S.A. to nasze maile będą odbijane przez gmail. Na nasze maile również nie można w żaden sposób odpowiedzieć czy napisać do nas z zewnątrz. Wszystkie te problemy rozwiąże w kolejnych postach.

Brak komentarzy: