Zapewne nie każdy wie, że na ostatniej konsoli wyprodukowanej przez sony można uruchomić system operacyjny, a mianowicie Linux. Taka funkcjonalność co prawda nie jest nowa, ale po raz pierwszy jest to standardowa możliwość, bez dodatkowych modyfikacji oraz rozszerzeń. Do tej pory konsole były tak konstruowane aby zapobiegać uruchomieniu obcych systemów a tym bardziej systemów darmowych. Inną konsolą na której jest to możliwe jest Xbox, jednak tutaj konieczne jest zainstalowanie dodatkowo chipa, więc wyraźnie widać kto tutaj zrobił zdecydowany krok naprzód.
Dzięki możliwości uruchomienia na PS3 systemu Linux mamy naprawdę duże możliwości konfiguracji. Jeżeli wspomnę, że jest możliwość podłączenia do konsoli klawiatury i myszy mamy do czynienia z przenośnym pecetem, na którym pójdą zaawansowane gry (te pod PSX). Jedyna rzecz, której nie uruchomimy na konsolowym systemie to akceleratory graficzne, ale patrząc na możliwość samej konsoli jeśli chodzi o gry to na pewno możemy sobie bez tego poradzić. Teraz możemy używać konsoli do surfowania po internecie, pracy w oprogramowaniu biurowym, uruchamiać wszelkie rodzaje formatów audio i video oraz udostępniać pliki w sieci!
Zalety linuxa znamy świetnie, ale znamy też jego rzekome wady, do których można zaliczyć trudny proces instalacji i konfiguracji na PS3. Dystrybucje linuxa dopiero zaczynają się dostosowywać do możliwości ich adaptacji na konsoli. Jak na razie ludzie którzy posiadają linuxa na swojej konsoli to są w głównej mierze hobbyści, którzy z linuxem są za pan brat od wielu lat i instalacja na flashdiskach nie sprawia im żadnego problemu. Ale pojawiło się światełko w tunelu dla ludzi, którzy znają linuxa albo ze słyszenia albo z pobieżnej pracy w graficznym środowisku. Pojawiła się dystrybucja Yellow Dog, która jest przeznaczona dla komputerów z procesorem PowerPC (np. komputery Amiga, wcześniejsze modele Apple Macintosh z procesorami Motorola oraz PlayStatin 3). Bazuje ona na dystrybucji Red Hat Linux i wydaję się, że wyjątkowo dobrze się rozwija.
Jak widać o linuxie w Świecie coraz głośniej; coraz więcej ludzi i organizacji docenia zalety tego w pełni konfigurowalnego systemu, więc osobiście uważam, ze czas poświęcony na nauczanie oraz samą pracę w tym systemie nigdy nie będzie czasem straconym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz