Ten blog nie jest już rozwijany. Wraz ze wszystkimi artykułami zostały przeniesiony pod adres wmroczkowski.pl

Czy chcesz przejść pod nowy adres?

niedziela, 21 grudnia 2008

Tworzenie własnego ekranu powitalnego w GRUB

W poprzednim poście pisałem jak wstawić tło w GRUBie. Pisałem również, że dosyć trudno znaleźć przygotowane tła po ten program. Tym razem napiszę jak można samemu zrobić takiego tło.

Grub narzuca wyświetlanym grafikom wiele ograniczeń jeśli chodzi o rozdzielczość i ilość kolorów. Nie możliwe jest również przesuwanie menu, które znajduję się w prostokącie w górnej części ekranu. Pod spodem znajdują się instrukcje. Podczas przygotowywania tła należy górną część obrazka zostawić dosyć prostą i mało kolorową, np. niebo a skupić się na ozdabianiu dolnej części. Chodzi tu o to, że tekst jest wyświetlanym w górnej części, więc skomplikowane kształty tła mogłyby sprawić, że tekst stanie się nieczytelny.

Wymagania obrazów tła:
- rozdzielczość 640x480;
- format .xpm (może być spakowany gzipem);
- nie więcej niż 14 kolorów;

Może 14 kolorów wydaję się mało ale można z tyloma kolorami zrobić wiele zaskakujących rzeczy.

OK, mamy dwie możliwość; albo tworzymy jakiś obrazek ręcznie w GIMPie lub innym edytorze, albo odnajdujemy interesujący obrazek w necie i go obrabiamy. W pierwszym przypadku sugeruję aby od razu utworzyć nowy plik o rozdzielczości 640x480 i używać jak najmniej kolorów. Nie musi to być oczywiście 14, później je i tak zredukujemy.

Jeżeli mamy już nasz obrazek wstępnie przygotowany (nazwijmy go tlo.png) to teraz musimy sprawdzamy czy mamy pakiet narzędzi o nazwie ImageMagick. W większości dystrybucji jest on domyślnie zainstalowany. Pozostałe polecenia wydajemy jako root.

apt-get install imagemagick

Gdy już mamy imagemagick wydajemy polecenie:

convert tlo.png -colors 14 -resize 640x480 tlo.xpm

Polecenie convert po rozszerzeniu rozpoznaje format obrabianego pliku. Format xpm też jest mu znany. Jeżeli nasz obrazek już miał rozdzielczość 640x480 to już nie musimy wydawać komendy -resize 640x480.

Następnie możemy spakować nasz nowy plik i skopiować go do /boot/grub. Pakowanie obrazka nie jest konieczne ale dzięki temu oszczędzamy miejsce, więc nie zaszkodzi. Szczególnie przydatne jeżeli nasz program rozruchowy znajduje się na dyskietce. Więc wykonujemy następujące polecenia:

gzip tlo.xpm
cp tlo.xpm.gz /boot/grub

Teraz do pliku grub.conf dopisujemy lub edytujemy następujący wiersz:

splahimage=(hd0,0) /boot/grub/tlo.xpm.gz

Teraz sprawdzamy czy wszystko działa ponownie uruchamiając komputer.

Brak komentarzy: